Maiznieki sveic Saeimas deputātus Jaunajā gadā un aicina skolās un pirmsskolas iestādēs ieviest bezmaksas RUDZU MAIZES programmu

Gadu uzsākot katrs Saeimas deputāts saņēma Latvijas Maiznieku biedrība apsveikumu – lai sāts, spēks un dzīvesprieks 2020. gadā un Latvijas Maiznieku biedrības, biedrības ‘’Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome’’, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas un Latvijas Diētas ārstu biedrības parakstītu VĒSTULI ar aicinājumu, plānojot 2021. gada budžetu, ieviest skolās un pirmsskolas iestādēs bezmaksas rudzu maizes programmu.
Dot iespēju mūsu bērniem saņemt šķiedrvielām bagātu, spēcinošu, no vietējiem graudiem ražotu rudzu rupjmaizes šķēli ir loģiska un acīmredzama nepieciešamība. Ceram, ka mazais magnētiņš ar 7 iemesliem, kāpēc jāēd rudzu maize palīdzēs atbalstīt labās idejas!

    RUDZU RUPJMAIZE ir Latvijas identitātes simbols un Latvijas Kultūras kanona vērtība.

Mēs visi vēlamies, lai mūsu nākotne – bērni un jaunieši, turpinātu sentēvu tradīcijas un uzturā lietotu rudzu maizi, līdz ar to būtu spēka pilni un veseli!

   Dot iespēju mūsu bērniem regulāri saņemt spēcinošu rupjmaizes šķēli ir loģiska un acīmredzama nepieciešamība!

   Ņemot vērā augstāk minēto, lūdzam Jūs, plānojot 2021. gada budžetu, rast iespēju finansiāli atbalstīt iniciatīvu – Latvijas skolās un pirmskolas mācību iestādēs ieviest bezmaksas rudzu rupjmaizes programmu, piedāvājot katru dienu audzēkņiem šķiedrvielām bagātu, veselīgu, no vietējiem graudiem ražotu rudzu rupjmaizes šķēli (pēc provizoriskiem aprēķiniem programma varētu izmaksāt līdz 3 milj. EUR).

Mūsdienās mainās ekonomiskie nosacījumi, Latvijas iedzīvotājs daudz ceļo, iepazīst jaunus produktus un  garšas, līdz ar to mainās arī mūsu ēšanas paradumi. Samazinās maizes patēriņš – bērni un jaunieši arvien mazāk savā ēdienkartē lieto maizi, īpaši rudzu maizi.

Taču gadsimtiem ilgi ziemeļu tautas, tai skaitā arī latvieši,  uzturā lietojušas rudzu maizi un cilvēka organisms iemācījies no tās saņemt nepieciešamās uzturvielas. Mēs varam lepoties ar to, ka esam viena no retajām zemēm, kur cilvēki pazīst rudzus, māk izcept un ikdienā ēd rudzu maizi.

Apgalvojums, ka rudzu maize ir īpaši veselīga izturējis ne tikai laika pārbaudi, bet guvis arī zinātnisku apstiprinājumu. To mums savā zinātniskajā darbā par rudzu maizi ir apliecinājusi ārste dietoloģe, Dr.med. Laila Meija.

Ēst gudri un dzīvot veseliem, tas ir mūsdienu sauklis visā pasaulē.

Harizmātiskais profesors, gastroentrologs Anatolijs Danilāns apstiprina šo domu: ‘’Savus gēnus mēs nevaram samainīt. Tas, ko varam ietekmēt, ir mūsu dzīvesveids. Elposim tīru gaisu, kustēsimies, baudīsim pilnvērtīgu uzturu, domāsim labas domas. Tas viss kopā ievērojami paildzinās mūžu pat tad, ja mūsos nav ilgdzīvotāju gēni un rudzu maizei  nav nekādas vainas, pat ļoti nepieciešami – katru pozitīvu dienu iesākt ar spēcinošu rudzu maizes riku’’.

Mēs, maiznieki un mūsu sadarbības partneri, darīsim visu iespējamo, lai rudzu maizes tradīcijas Latvijā izdotos noturēt un saglabāt! Lūdzam atbalstīt!

Latvijas Maiznieku biedrības  valdes priekšsēdētājs – K.Zemešs

 

Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētājs – A.Brēmanis

 

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja – I.Šure

 

Lauksaimnieku Organizāciju sadarbības padomes

valdes priekšsēdētājs – E.Treibergs

2019.gada gada nogalē.