Smeļamies pieredzi kaimiņos – Lietuvas aizsargātie produkti Eiropā

No 28. oktobra līdz 31. oktobrim, pateicoties SIA “Latvijas Lauku konsultāciju  un izglītības centrs” un Zemkopības ministrijai Latvijas Maiznieku biedrība piedalījās  mācību un pieredzes 4 dienu braucienā  pa Lietuvu. Šis pasākums notika pēc „Siera klubs” iniciatīvas. Grupā bija 21 ražotājs – galvenokārt piena pārstrādātāji, viesu namu īpašnieki, tradīciju klubi un biedrības, kā arī citu nozaru darbinieki.

Notika vērtīga tikšanās Lietuvas Lauksaimniecības ministrijā ar Pārtikas nozaru departamentu atbildīgajām amatpersonām.

Pēc lekcijām un diskusijām  mums tika piedāvātas Lietuvā ražoto produktu degustācijas, vērtīgi stāstījumi, arī ekskursijas. Esam pateicīgi par Rokišķu muižas  apmeklējumu. Iegriezāmies vīndaru sētā “Roksala”.Vīni tiek gatavoti tikai no pašu audzētiem augļiem un ogām.

Devāmies ekskursijā pa Viļņas vecpilsētu, apskatījām Druskininkus, baudījām un piedalījāmies Lietuvas nacionālā garduma Šakotis meistarklasē, kas gaida rindā, lai to iekļautu ES aizsargāto produktu reģistrā. Pārliecinājāmies, ka  kaimiņvalstī  lielā cieņā kokgriešanas māksla.  Apmeklējām vienu no Baltijā lielākajām  tītaru audzētavām (gadā izaudzē 160 tūkst. putnu), ieskatījāmies Kauņas Velniņu muzejā.

Lietuvā iepazināmies ar ES pārtikas shēmu reģistros iekļautajiem īpašiem, kvalitatīviem produktiem. Latvijā tādi ir seši, Lietuvā – astoņi: cūkas kuņģī vītināta gaļa – Skilandis, Žemaitijas baltais sviests (kastinys), vairāki sieri, alkoholiskais dzēriens “Staklišķes”. Gandrīz visus produktus nogaršojām, tie bija atrodami veikalos, tāpēc varējām atvest arī ciemkukulim.

Neliels ieskats brauciena fotogalerijā.