“Maizes iela” pasākumā “Gabaliņš Latvijas. Latvijas leģendas’’ Esplanādē, 2019. gada no plkst. 11.00 līdz 20.00.

Maizes ielas pasākuma apraksts un programma.

 Pasākuma organizators – Latvijas Maiznieku biedrība sadarbībā ar a/s ’’Jelgavas dzirnavas’’, a/s ‘’Rīgas dzirnavnieks’’, SIA ‘’Gemoss’’, SIA ‘’Leipurin’’ un SIA ‘’PRP’’.

Pasākuma dalībnieki:  SIA ’’Lāči’’, SIA ‘’Dona’’, N.Bomja maiznīca ‘’Lielezers’’, SIA ‘’Saldus maiznieks’’, SIA ‘’Fazer Latvija’’, A/S ‘’Hanzas Maiznīcas’’, A/S ‘’Latvijas Maiznieks’’, LPB ‘’Maiznīca Priekule’’, SIA ‘’Maiznīca Flora’’, SIA ‘’Puratos Latvia’’ un SIA ‘’Pie Mimi’’.

 Pašā Rīgas centrā, šoreiz – Esplanādē, tradicionālajā meistaru gadatirgū ‘’Gabaliņš Latvijas. Latvijas leģendas.’’ Rīgas svētku ietvaros, Latvijas Maiznieku biedrība  aicinās Rīgas iedzīvotājus un viesus apmeklēt, nu jau par tradīciju kļuvušo –  ‘’Maizes ielu’’. Pasākums šogad notiek jau septīto reizi, biedrībai sadarbojoties ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu.

Lai saprastu cilvēku latvieti, ir jāsaprot stāsts par viņa maizi (O.Kalniņš).

Tā nu maiznieki visas ielas garumā veidos un ceps mini ceptuvītēs, stāstīs par maizes rašanos un leģendām, aicinās iesaistīties maizniekmeistaru un zeļļu aktivitātēs – minot mīklas, atpazīstot graudaugus, senos maiznieka amata rīkus un maizes izejvielas. Mazākajiem svētku apmeklētājiem kopā ar vecākiem un draugiem būs iespēja fotografēties rudzu laukā, maiznieka tēlā, iejusties dažādās ar maizi un maiznieka arodu saistītās jautrībās un saņemt gardas balvas.

‘’Maizes ielā’’ ikviens varēs iepazīties, nodegustēt un, noteikti, arī iegādāties, gan jau zināmas, tautā iemīļotas maizes un dažādus maizes, miltu izstrādājumus, gan pavisam jaunus – veselīgus un mūsdienu patērētājam izveidotus maizes veidus, smelsies idejas, cik dažādi var pielietot maizi ēdienu un uzkodu gatavošanā, ikkatrs varēs piedalīties savas unikālās sviestmaizes,’’sendviča’’ pagatavošanā ar moto ‘’Sviestmaize vieno’’.

Un pavisam noteikti, šajā reizē kopā ar maizi būs arī leģendas, nostāsti un minējumi no visiem Latvijas novadiem.

Pasākuma norise:

* Spēka, iedvesmas un enerģijas simbolu telts – tajā saimniekos Latvijas Maiznieku biedrība un SIA ‘’Puratos Latvia’’, svētku viesi aicināti nogaršot spēka maizi, izvēlēties gardās Pūres ogu mērces gan saldās, gan sāļās – enerģijai, iedvesmai un stiprai dūšai , uzņemt vitamīnus un spēcinošas vielas no Kurzemes bitenieku medus, ikkatrs aicināts pārbaudīt savas zināšanas par maizi, tās izejvielām un leģendārajiem nostāstiem, kopā veidosim maizes tapšanas ceļu un aktīvākie dalībnieki tiks atalgoti ar maiznieku, dzirnavnieku un dabas velšu pārstrādātāju sarūpētajiem gardumiem.

* Visas dienas garumā noritēs aktivitātes ‘’Fazer Latvija’’  izbraukuma treilerī’’.

No pašiem pirmsākumiem SIA ‘’Fazer Latvija’’ mērķis ir radīt produktus ar vērtību, balstot uzņēmuma darbību uz ilgtspējīgu attīstību un sociālo atbildību. Cienot maizes cepšanas tradīcijas, Fazer maiznieki iet līdzi laikam un Rīgas iedzīvotājus un viesus vēlas  iepazīstināt ar jaunākajam tendencēm maizes tirgū un ēšanas paradumos.

Šīs sezonas karstākais jaunums ir “Street Food”, kurā viena no svarīgām sastāvdaļām ir maize. Apmeklētājiem stāstīsim leģendu par mūsdienīgo sviestmaizi jeb “sendviču”. Dosim iespēju iegādāties izsmalcinātus burgerus, degustēt mūsu produktus, kā arī smelties idejas jaunām sviestmaižu receptēm.

*SIA ‘’Lielezers svētku teltī’’ – saimniekos maizniekmeistars Valters Kanopa kopā ar saviem palīgiem un aicinās izgaršot Limbažu pusē ražotās maizes un miltu izstrādājumus. Notiks izzinošas spēles par maizes cepšanas tradīciju saglabāšanu, kurās būs jāatpazīst maizes gatavošanas procesa instrumenti, pielietojums, erudīcijas spēlē ‘’Burtu juceklis’’ – pareizi jāsaliek vārds, kas apzīmē kādu lietu, procesu vai produktu saistībā ar maizi. Kārtosim burtus tā, lai atrastu dažādus ar maizes ražošanu saistītu priekšmetu senos un esošos nosaukumus.

Svētku viesiem būs jautājumi ar atbilžu variantiem par maiznīcas Lielezers vēsturi un apkārtnes leģendām – gan senajām, vēsturiskajām, gan mūsdienās atrastajām. Visiem aktīvajiem dalībniekiem uzņēmuma dāvaniņas, – īpaši leģendārā sentēvu maizes meistara ‘’Alberta’’ maize un ‘’Vidusslaiku’’ maize.

 *’’Maiznieka Amata meistara N.Skauģa darbnīca –  ceptuve ’’Lāči’’

Lai arī šajā pasaulē visam ir savs sākums un savs gals, maizīte tomēr ir savdabīgs izņēmums. Filozofi teic, ka pirmatnējais cilvēks par Cilvēku kļuva brīdī, kad iemācījās iegūt uguni un … cept maizi. Lieki atgādināt, ka par īstas maizes sākumu uzskatāms ieraugs, ko veido dabīgās pienskābes baktērijas un raugs. Šī gudrība bijusi zināma jau sirmā senatnē. Tā veidojas leģendas un šoreiz tā ir N.Skauģa leģenda par maizes sākumu, par maizes dvēseli. Darbnīcā katrs apmeklētājs varēs pārliecināties par viena no senākajiem produktiem, maizes – tapšanas ceļu, degustēt to un iegādāties. Šeit darbosies arī ‘’mini ceptuvīte’’, kurā notiks pīrāgu un grauzdiņu cepšanas paraugdemonstrējumi un meistarklase, blakus būs bērnu stūrītis, kurā risināsies ‘’Stāsti par maizes cepšanu’’.  Kamēr vecāki piedalīsies sarunās par uzņēmumā izstrādātajām maizes šķirnēm ar dažādu dārzeņu, diedzētu graudu piedevām un citām, bērni varēs zīmēt, uzklausīt rūķus kā tiek cepta īsta rudzu maize; piedalīties Zīmējumu konkursā un balvās saņemt Lāču gardumus.

* Hanzas Maiznīca aicina: atnāc un atrodi savu leģendāro varoni, kuram piemīt rudzu maizes spēks” – būs iespēja degustēt uzņēmuma jaunāko produkciju, bet to iegādājoties varēs piedalīties momentloterijā, kur visas lozes pilnas. Vienlaikus teltī notiks arī bērnu zīmēšanas konkurss – tajā visi aicināti zīmēt savu leģendāro varoni, kuram piemīt rudzu maizes spēks, un darbosies aktīvais stends ‘’Iepazīsti Latvijas maizīti,’’ kur kopā ar vecākiem veikt atjautības uzdevumus un saņemt balviņas.

*”Smaidīgās maiznieku ģimenes telts no Saldus’’ – SIA “Saldus Maiznieks” teltī būs iespējams iegādāties 100% rudzu rupjmaizi – uzņēmuma prieku un lepnumu “Kurzemnieku” rudzu maizi dažādās formās un izmēros, visdažādāko garšu un iepakojumu maizes grauzdiņus, kuri savu pircēju atraduši pat ārpus Latvijas robežām.

Uz Rīgas svētkiem Saldus beķeri šogad būs atbraukuši ar leģendu par to, kā cēlies vārds ‘’Saldus’’. Tajā kāds ganuzēns, būdams izsalcis un, meklēdams ko ēdamu, atrod maizes grauzdiņus un turpat blakus esošo vīna krūku, tos nobaudījis  un izsaucies: “Saldu ēdu, saldu dzēru, Saldā muti mazgājos”. Kādas būs rīdzenieku domas un sajūtas, nogaršojot kraukšķīgās uzkodas, to uzzināsim svētkos.

*’’Gadatirgus rosība Latvijas Maiznieka mājā kopā ar lelli ‘’Tostiņu’’ .

Kā katru gadu, arī šogad ciemos pie rīdziniekiem būs ieradušies maiznieki no darbīgās Latgales. No vietas, kas apvīta leģendām, nostāstiem pat no 13. gadsimta, kad Jersikas ķēniņš Visvaldis kontrolēja tirdzniecības ceļus pa Daugavu un iedzīvotāji bija apmetušies Naujienas pilskalnā. Mūsdienās Latgalē ir Maizes muzejs, Daugavpilī – Maizes iela un viens no lielākajiem maizes ražotājiem ‘’Latvijas Maiznieks’’. Svētku dienas garumā apmeklētāji varēs klausīties maiznieku vēsturiskos stāstījumus par dzimto vietu, gan degustēt un iegādāties un nodegustēt dažādus esošos un jaunos “Latvijas Maiznieks” produktus. Uz vietas cepsim gardas smalkmaizītes un maizi! Un ikvienam būs iespēja iegādāties sev tīkamo produkciju līdzņemšanai. Par pirkumiem būs iespēja uzgriezt laimes ratu, kur ikviens varēs saņemt garantētu pārsteiguma balvu no “Latvijas Maiznieks”. Un bērniem visas dienas garumā būs dažādas aktivitātes kopā ar lelli “Tostiņu”

*’’Priekules maiznīcas radu un draugu namiņš ’’- A/S “LPB” Maiznīca Priekule svētku laikā piedāvās maizes produkcijas un konditorejas izstrādājumu klāstu. Svētku apmeklētājiem būs iespēja ne tikai iegādāties, bet arī nogaršot un iepazīties ar jaunākajām maizes produkcijas sērijām un ar rokām darinātu – īstu lauku maizi, kas cepta malkas krāsnī. Tur būs arī pīrāgi, burkānu rauši, kliņģeri, cepumi un leģendām apvītā rudzu rupjmaize ‘’Ikars’’.  1670. gadā Priekules pils kalējs bija pirmo reizi apņēmies lidot pa gaisu un tikt līdz Skodas ciemam, par ko barons Korfs bija solījies izmaksāt tam 500 zelta dukātu. Lidojumu sācis no Priekules baznīcas torņa bumbas, kuru viņš pats arī bija uzlicis. Daudzu klātesošo izbrīnas pavadīts, viņš ar neticamu pārdrošību pacēlies gaisā , nolidojis gandrīz divas verstis, nokritis un pārlauzis kāju. Tomēr daudzi novērtējuši kalēja drosmi un pārgalvību – mācēt pacelties spārnos, lidot brīvi kā putnam un ticēt savam sapnim…

*’’SIA ‘’Donas’’ vēsturisko sajūtu telts ‘’ – uz Rīgu savu maizi un našķus,  Krustpils rudzu rupjmaizi, karašiņu, kliņģerīšus un smalkmaizītes būs atveduši Salas pagasta maiznieki. Īpaši, Rīgas svētku apmeklētāji varēs nogaršot Medus maizi, kur vienuviet apvienoti divi leģendāri, vēsturiski un arī vieni no senākajiem pārtikas produktiem. Lai uzzinātu šīs maizes gatavošanu – no maizes cepēja līdz veikalam, rosīgās Donas meitenes aicinās svētku apmeklētājus un, īpaši ģimenes ar bērniem, sajust maizes tapšanas procesu un piedalīties tā veidošanā, saliekot foto stāstu, kā arī piedalīties viktorīnā ‘’par un ap maizi’’. Balvās – jaunākie beķeru izstrādātie produkti.

*’’SIA ‘’Maiznīca Flora ziedu un maizes meitenes vēsturiskajā Kubes kalnā – Esplanādē’’ Vēstures hronikas liecina, ka Esplanādes vietā ir atradusies viena no pirmajām apmetnēm Rīgas teritorijā. Šajā vietā toreiz slējies Kubes kalns, kura pakājē tad arī apmetušies vendi. 1783. gadā kalns tika norakts, un tā vietā pavērās plašs klajums – tas ticis atvēlēts Rīgas garnizona karaspēkam, kas laukumu izmantoja mācībām un parādēm.      Šajā Rīgas svētku parādē maiznīca apmeklētājus iepriecinās ar sava uzņēmuma, nu jau par leģendāriem produktiem kļuvušiem, tādiem kā – ‘’Latviskā bagete’’, ‘’Jāņa maize’’, ‘’Turaidas rudzu maize’’, auzu pārslu veselīgie našķi un cepumi, kēksi ar dažādām garšām un veselīgām piedevām, kā arī atsaucību ieguvušie sāļie un saldie smilšu mīklas groziņi. Šajā leģendām apvītajā vietā, atraktīvākie svētku apmeklētāji varēs sevi iemūžināt kā maiznieka amata zelli pie Floras maiznīcas foto sienas un varbūt ieklausīties leģendā par Turaidas rozi.

* Mazā sklandraušu cepēju telts ‘’Pie Mimi’’no Ogresgala

Sklandrausis bija pirmais no Eiropas Savienības shēmās iekļautajiem Latvijas pārtikas produktiem. 2011. gada 13. decembrī 6 Kurzemes saimnieču biedrība „Zaļais novads” sagatavoja un Eiropas Komisijai nosūtīja pieteikumu sklandrauša iekļaušanai pārtikas kvalitātes shēmā „Produkti ar garantētām tradicionālām īpatnībām”, kurā atrodas jau vairāk nekā 1100 citu produktu no visas Eiropas, ko aizsargā tiesību akti par ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu aizsardzību, aizsargātiem cilmes vietas nosaukumiem un garantētām tradicionālām īpatnībām. Svētkos būs stāsts par laika posmu no 16.gadsimta, kad pirmo reizi vēsturē tika pieminēts vārds – Sklandrausis.

Pasākums, tā aktivitātes un tirdzniecība turpināsies līdz plkst. 20.00.

Foto ieskats no 2018.gada pasākuma ‘’Maizes iela’’