LMB aicina ieviest bezmaksas rupjmaizes šķēli Latvijas skolās

Latvijas Maiznieku biedrība (LMB) aicina valdību ieviest visās Latvijas skolās bezmaksas rudzu rupjmaizes programmu, nosūtot šodien vēstuli Saeimas deputātiem. Programmas mērķis ir bagātināt bērnu un jauniešu uzturu ar veselīgu rudzu rupjmaizi, kas būtu pieejama skolās un pirmsskolas mācību iestādēs bez maksas.

Rudzu maizi par veselīgu atzīst gan ārsti, gan uztura speciālisti  – rudzu maize ir ļoti vērtīgs produkts, jo ir izcils šķiedrvielu, magnija un daudzu citu vitamīnu un minerālvielu avots, kas nodrošina spēku, enerģiju un izturību. Īpaši svarīgi tas ir mūsu bērnu veselībai, jo pilnvērtīgai un sātīgai maltīte ir ļoti liela nozīme imūnsistēmas uzturēšanā. Savukārt augošiem bērniem ik dienas ir nepieciešams sabalansēts, dažādām uzturvielām bagāts uzturs.

Rudzu maizi Latvijā cep jau gadu simtiem, tieši tādēļ Latvijā ir sastopama tik augstvērtīga un garda maize, jo tās cepšanas tehnoloģija ir līdz smalkākajai niansei izstrādāta un izlolota, mantota no paaudzes paaudzē. Tādējādi no mūsu Latvijas šķietami pieticīgās graudaugu kultūras – rudziem – arī mūsdienās tiek cepta pasaulē vērtīgākā rudzu maize.

Iniciatīvas autori vēstulē  uzsver: “Mēs visi vēlamies, lai mūsu nākotne – bērni un jaunieši, turpinātu sentēvu tradīcijas un uzturā lietotu rudzu maizi, līdz ar to būtu spēka pilni un veseli! Dot iespēju mūsu bērniem regulāri saņemt spēcinošu rupjmaizes šķēli ir loģiska un acīmredzama nepieciešamība.” Ņemot vērā iepriekš teikto, LMB aicina Saeimas deputātus, plānojot 2023. gada budžetu, rast iespēju finansiāli atbalstīt šo iniciatīvu – Latvijas skolās un pirmsskolas mācību iestādēs ieviest bezmaksas rudzu rupjmaizes programmu, piedāvājot katru dienu audzēkņiem šķiedrvielām bagātu, veselīgu, no vietējiem graudiem ražotu rudzu rupjmaizes šķēli.

Mūsdienās mainās ekonomiskie nosacījumi, Latvijas iedzīvotājs daudz ceļo, iepazīst jaunus produktus un garšas, līdz ar to mainās arī ēšanas paradumi. Samazinās maizes patēriņš – bērni un jaunieši arvien mazāk savā ēdienkartē lieto maizi, jo īpaši rudzu maizi. Taču gadsimtiem ilgi ziemeļu tautas, to skaitā arī latvieši, uzturā lietojuši rudzu maizi, un cilvēka organisms iemācījies no tās saņemt nepieciešamās uzturvielas. Apgalvojums, ka rudzu maize ir veselīga, guvis arī zinātnisku pierādījumu – to savā zinātniskajā darbā apliecinājusi ārste dietoloģe Laila Meija. Nākotne pieder produktiem, kas sevī ietver divas kvalitātes: draudzīgs videi un labvēlīgs veselībai. Rudzu maize 100% atbilst abiem šiem kritērijiem. Tās ražošana rada mazu noslodzi videi, bet lielu labumu veselībai. Rudzu maizē ir daudz savienojumu, kam pamatoti piedēvē veselību veicinošas īpašības – ēst gudri iedrošina sertificēta uztura speciāliste, zīmola ‘’Ēdiens kā zāles’’ īpašniece Zane Timpare.

Maizniekmeistars, maizes ceptuves “Lāči” īpašnieks Normunds Skauģis atgādina, ka “mums, latviešiem, ir pamats lepoties, ka mākam saraudzēt un izcept izcilāko rudzu maizi pasaulē ar visaugstāko pievienoto vērtību”.

Rudzu rupjmaize ir Latvijas identitātes simbols, Latvijas Kultūras kanona vērtība un 2020.gada latviskākais vārds.

Vēstuli parakstījuši LMB, Lauksaimnieku Organizāciju sadarbības padomes, Latvijas Pārtikas Uzņēmumu federācijas un Latvijas Diētas ārstu asociācijas vadītāji.

Par LMB

Latvijas Maiznieku biedrība darbojas no 1993.gada – tā ir vienīgā profesionālā organizācija, kas apvieno maizes un maizes izstrādājumu ražotājus, kā arī šajā nozarē iesaistītos uzņēmumus kopēju mērķu sasniegšanai. Viens no biedrības mērķiem ir apvienot maizes ražotājus un izejvielu piegādātājus, lai veicinātu nozares attīstību un perspektīvas, risinot biedru kopīgās problēmas un pārstāvot to kopīgās intereses valsts pārvaldes un citās institūcijās.  Pašlaik biedrībā darbojas 14 Latvijas maiznīcas un maizes, konditorejas izejvielu piegādātāji, tai skaitā ‘’Hanzas Maiznīca’’, ‘’Lielezers’’, ‘’Lāči’’, ‘’Puratos Latvia’’, ‘’Dona’’, ‘’Cannelle Bakery’’, ‘’Ķelmēni’’, ‘’Maiznīca Flora’’, ‘’Lanordija’’ un citi ražotāji.

 

Informāciju sagatavoja:
LMB izpilddirektore
Gunta Duka
Mob. +371 26191106
e.mail.: birojs@maizniekubiedriba.lv