Diskusija ‘’Par Maizi… Par Maizi? Par Maizi!’’ Sarunu festivālā “Lampa’’ uz skatuves ’’Uzzibsnī’’ – 20.augustā, Cēsīs

LMB šogad ļāvās izaicinājumam, iesniedza ideju scenāriju Sarunu festivāla ‘’Lampa’’ organizatoriem sarunai par maizi un maijā saņēma pozitīvu atbildi par dalību tajā.

Sarunu festivāls LAMPA  ir vide un impulss nemitīgai sevis pilnveidošanai mūžīgi mainīgajā pasaulē. Festivāla saturs neatstāj vienaldzīgu – tās ir divas dzīvesprieka pilnas dienas, kurās asināt prātu, paplašināt redzesloku un izaicināt savus priekšstatus. Tā ir iedvesmojoša un aizraujoša platforma visiem, kam ir, ko teikt. Visiem, kas vēlas uzzināt un sarunāties par Latvijai, Eiropai un pasaulei būtiskiem jautājumiem.

Arī mums, LMB biedriem – maizniekiem un maizes izejvielu piegādātājiem, bija ko teikt un šo diskusiju veidojām ar mērķi – būt veselam, dzīvot aktīvi un darīt to, kas patīk, iekļaujot maizi ikdienas ēdienkartē!

Festivāla šī gada virsmotīvs bija ‘’Cieņa’’.

Maiznieku pasākuma vadmotīvs ietverts etnogrāfes un maizes tradīciju pētnieces Indras Čeksteres teiktajā: ‘’Cieņa pret maizi, cilvēku un viņa darbu – tik vienkāršas, latvietim svētas lietas. Kaut to nepietrūktu šodienas steidzīgajā dzīves ritmā!’’

Latvijas rupjmaizei bezgalības  jēdzienu piešķir no katra cepiena saglabātais ierauga vai mīklas gabaliņš, kas kalpo kā dzīvības devējs jaunas maizes tapšanai. 2020. gada Latviešu valodas aģentūras rīkotajā valodas akcijā ‘’Mans latviskākais vārds’’, sajūtot vēstures un ilgtspējas fenomenu, tauta nobalsoja par vārdu ‘’Rupjmaize’’. Taču mūsdienās komunicējot ar jaunāko paaudzi, pārlapojot preses izdevumus un ieskatoties sociālo tīklu slejās, redzam, ka arvien vairāk gados jauni un aktīvi cilvēki no sava ikdienas uztura svītro maizi. Vai tam par pamatu kalpo sabiedrībā izveidojušies dažādie priekšstati, ka maizi ēst nav labi, veselīgi un stilīgi? Vai arī informācijas pārbagātībā patērētājs nonāk viedokļu krustugunīs, ko nereti sniedz mums  sabiedrībā zināmas personas un tad, nezināšanas dēļ, to pieņem kā vienīgo pareizāko? Šobrīd visi domājam globāli un arvien vairāk cenšamies glābt pasauli kopumā, bet kā būs ar mūsu organismu, vai nebūtu jāsāk ar sevi, ar lietām kas ir tepat – ir vienkārši izmantojamas un mūsu organismam noderīgas.

Neskatoties uz to, ka pasaule mainās, maize ir vērtība un tā izturējusi laika pārbaudi. Visiem labi zināmā rupjmaize arī mūsdienās sevī saglabā to spēku un enerģiju, ko dod graudi, kas  auguši zemē, kurā dzīvojam, maize tiek cepta kā sendienās – vien lielākos kublos un daudzumos. Uzklausot pircēju vajadzības, maizes cepēji  Latvijā radījuši iespaidīgi plašu sortimentu – bagātinot tās ar dažādām garšām, augstāku uzturvērtību un radot iespēju daudz plašāk izmantot maizi ikdienā.

Diskusijā vēlējamies atraktīvi un visiem saprotamā veidā kliedēt mītus, dalīties pieredzē un sniegt profesionālas zināšanas un kopā meklēt atbildi, vai nākotnē maizei būs vieta mūsu uztura šķīvī.

Pateicoties – diskusijas moderatoram Aigaram Balodim – SIA ‘’Puratos Latvia’’ ģenerāldirektoram, cilvēkam, kurš iepazinis maizes ražošanas izejvielas un nogaršojis maizi gandrīz visās lielākajās pasaules valstīs un vienmēr ir gatavs runāt par to vēl un vēl

un diskusijas dalībniekiem: Zanei Timparei – sertificētai uztura speciālistei, TV raidījuma ‘’Ēdiens kā zāles’’ vadītājai, kurai patīk vienkāršs nesamākslots, bet vienlaikus gudrs uzturs,

Rūtai Dvinskai – TV personībai, podkāsta autorei, digitālā satura radītājai, raidījuma ‘’Māmiņu klubs’’ vadītājai; kura augusi ģimenē, kas tur cieņā tautas tradīcijas un ir svarīgi, lai meitas zina un ciena to, kas ir MŪSU, Normundam Skauģim – uzņēmējam, maiznīcas ‘’Lāči’’ saimniekam, zināmākajam maizniekmeistaram Latvijā, kurš līdz pilnībai saprot maizes dvēseli – pasākumā noskaidrojām, ka maize arī nākotnē būs viens no vienkāršāk, vieglāk izmantojamiem, veselīgajiem un gardajiem pārtikas produktiem!

Maize būs mūsu uztura šķīvī!

Diskusiju skatīties šeit: https://festivalslampa.lv/lv/video-arhivs